משאבות אינסולין

תאריך: 31/12/2007
מאת: פרופ' הילה קנובלר מנהלת היחידה למחלות מטבוליות וסוכרת, מרכז רפואי "קפלן"

משאבות אינסולין (Subcutaneous insulin infusion (CSII  פותחו בשנות ה- 70 כטיפול לחולים עם סוכרת סוגT1DM) 1) על בסיס ההנחה שמתן אינסולין קצר-פעולה לכל אורך היממה באמצעות משאבה שתאפשר ויסות קצב הזלפת האינסולין והתאמתו לצרכים פיזיולוגיים, יחקה טוב יותר את הפרשת האינסולין  הנורמלית.

להמשיך לקרוא

תפקיד הברורפלקס בהתפתחות יתר לחץ דם וסיבוכיו והטיפול בו

תאריך: 22/04/2007
מאת: פרופ' יהונתן שרעבי, מנהל היחידה ליתר לחץ דם, המרכז הרפואי שיבא, תל-השומר והפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר

הברורפלקס הינו מנגנון בקרה חשוב בבקרת לחץ דם. הקולטנים העיקריים מצויים בגוף עורקי התרדמת, מהם עולים סיבים של העצב התשיעי לגרעין הבודד המוארך (ה- Nucleus Tractus Solitarii,  NTS). גרעין חשוב זה מצוי במקביל גם תחת השפעת גורמים מרכזים של קליפת המוח והמערכת הלימבית. על פי המידע המעובר דרך העצב התשיעי מופעלים או מדוכאים המערכות הסימפתטית והפרסימפתטית. ה NTS מקבל מידע גם מגירוי כמורצפטורים ריאתיים ולבביים אולם חשיבותם לבקרת לחץ דם משנית.

להמשיך לקרוא

תוצאות טיפול ביוד 131 ב hyperfunctioning thyroid nodule – רטרוספקטיבה של עשרים שנה

תאריך: 13/02/2007
מאת: ד"ר טל שילר, היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת מ"ר הלל יפה

טיפול ביוד רדיואקטיבי 131 מוכר כיעיל ובטוח בקשרית המתפקדת ביתר (קשר חם). התבנית במיפוי מציגה "אזורים חמים" עם דיכוי קליטה בכל הרקמה מחוץ לקשרית ולכן הסברה היא שיוד 131 לא גורם נזק משמעותי לרקמה התקינה מסביב. מכאן שהסיכוי לתת פעילות בלוטת מגן בעקבות טיפול צריך להיות נמוך.

להמשיך לקרוא

מגמות בשיעור איתור סרטן בלוטת מגן בישראל

תאריך: 16/01/2007
מאת: ד"ר אלכסנדה לובינה מכון אנדוקריני תה"ש בשיתוף ד"ר מיכה בר חנה מאגף לרשום מקרי סרטן משרד הבריאות
fig1

שינויים משמעותיים חלו באופי והתנהגות סרטן בלוטת התריס (TC) במהלך מספר עשרות שנים ברחבי העולם. השנויים נוגעים לשכיחות הסוג ההיסטולוגי ולפרוגנוזה של המחלה. השונות במקרי סרטן התירואיד באזורים השונים יכול להיות מיוחס לגורמים הגנטיים, סגנון החיים, כמות היוד במזון, הקרנות של איזור ראש צוואר בעבר, זמינות והתפתחות שירותי הרפואה.

להמשיך לקרוא

PAGET DISEASE OF THE BONE – סקירה ומצגת

תאריך: 21/12/2006
מאת: ד"ר רפית דרורי מהיחידה לאנדוקרינולוגיה מ"ר הלל יפה

Paget Disease (PD) , הידועה גם בשם Osteitis Deformans , תוארה לראשונה על ידי Sir James Paget ב 1877. זוהי מחלת העצם השניה בשכיחותה אחרי אוסטאופורוזיס (1-3% מהאוכלוסיה מעל גיל 40  10% מהאוכלוסייה מעל גיל 80 מאובחנת עם מחלה זו). נראית בעיקר בבני 50 ומעלה, מ-2 המינים, עם העדפה קלה לגברים לעומת נשים.

להמשיך לקרוא