האיגוד הישראלי לאנדוקרינולוגיה

       תגובה בנושא של תרוקסין      

10.10.2011

חברים שלום,
בתגובה לכל הרעש הגדול בתקשורת אשר מבהיל קשות את המטופלים שלנו.

זהו מצב שבו עיתונאים מעוניינים לנפח, לחולל מהומה  ולעשות רייטינג. מידע שהועבר אל העתונאים מהאגודה לא נכלל בדיווח שלהם וכך  שורבבו חצאי אמיתות חרדות ותגובת המונים מתודלקת.

התרופה הישנה איננה עוד.
התרופה החדשה מכילה בדיוק אותו חומר פעיל אלא של יצרן אחר. מקרה זה אינו שונה מעשרות תרופות אחרות שבהם מכניסים גנריקה מדי יום ביומו.

היות ועד עתה היה בארץ תכשיר של יצרן אחד אנשים התרגלו לראות רק תכשיר זה והשינוי עורר בחלק מהמטופלים אי נוחות.  המידע כולו הועבר לרופאים המטפלים גם באתר של האגודה לאנדוקרינולוגיה וגם בדיוור ישיר לחברי האגודה שנשלח על ידי האגודה.
שוחחנו עם משרד הבריאות. החל מ4 לאוגוסט מודבקת מודעה בולטת בעברית  למטופל המודיעה על הצורך לבצע בדיקת דם לודא התאמת מינון.
 
לדעתי הנושא של החלפת תרופות מקור עם תרופות גנריות אחרות הוא חשוב וראוי לטפל בו בהיבט של המטופל בדרך אחרת [כגון שימוש אחיד באותו שם - גנרי, מדבקת זיהוי אחידה לכל התרופות עם אותה גנריקה] - אבל זה כנראה לדיון אחר.

נ.ב: שירותי בריאות כללית מתכוונים ליבא לארץ תכשיר גנרי אחר של אל תרוקסין מחברת מרק סרונו.
 
ראו בבקשה את המאמר מ- BMJ

Medicine and the Media: Thyroxine: anatomy of a health scare BMJ 2009;339:doi:10.1136/bmj.b5613 (Published 29 December 2009)

שנה טובה,


Anat Jaffe MD, PhD
Director, Endocrinology and Diabetes Unit
Hillel Yaffe Medical Center
Hadera, Israel

האיגוד הישראלי לאנדוקרינולוגיה
האיגוד הישראלי לאנדוקרינולוגיה
עיצוב ובנייה: www.significast.co.il
דף הבית דף הבית מי אנחנו מי אנחנו תקנון תקנון חברי האיגוד חברי האיגוד חברי הועד ועד ומערכת האתר רשימת מחלקות ומעבדות מחלקות ומעבדות הרשמה לאתר האגודה הרשמה צור קשר צור קשר